Płace realne w Europie spadają szybciej niż w USA

Gospodarstwa domowe stoją w obliczu większego spadku siły nabywczej niż w USA, ponieważ konflikt między Rosją a Ukrainą powoduje gwałtowny wzrost cen energii i żywności.

Europejczycy prawdopodobnie zobaczą, że realne płace spadają szybciej niż ich odpowiednicy w USA, ponieważ rosyjska operacja na Ukrainie wywołuje kolejny wzrost inflacji, grożąc wepchnięciem kontynentu w recesję.

Przed konfliktem inflacja wydawała się być niższa w Europie niż w USA, odzwierciedlając wolniejsze ożywienie gospodarcze po pandemii Covid-19. Sytuacja zmieniła się po wybuchu konfliktu, w wyniku którego ceny żywności i energii w Europie poszybowały w górę.

Jedyną różnicą w porównaniu z USA jest to, że wzrost płac w Europie pozostaje daleko w tyle za inflacją, co prowadzi do gwałtownego spadku płac realnych – płac skorygowanych o rosnące ceny konsumpcyjne.

„Odkładamy 100 euro na każdą wycieczkę do supermarketu i wracamy z coraz mniejszą ilością jedzenia” – powiedział Daniele Biancardi, 37-letni barman z Mediolanu, który mieszka ze swoją dziewczyną. „Twoja pensja jest taka, jaka jest. Szef nie widzi, że mięso jest teraz droższe, więc trochę podnosi twoją pensję. Pracujesz za tę samą pensję, ale co tydzień czujesz, że możesz kupić mniej”.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oczekuje, że płace realne w USA spadną w tym roku o 0,6%, co wskazuje, że wzrost płac nie dorównał wzrostowi cen konsumpcyjnych. Nie jest to dobre ani dla gospodarstw domowych, ani dla perspektyw wzrostu gospodarki.

Oczekuje się jednak znacznie większego spadku w większości krajów Europy, z wyjątkiem Francji, gdzie koszty energii wzrosły znacznie mniej ze względu na jej zależność od energii jądrowej i rządowe limity cen energii w domu. Według OECD płace realne spadną o 2,6% w Niemczech, o 2,9% w Wielkiej Brytanii io 4,5% w Hiszpanii.

Oznacza to odejście od ery sprzed pandemii, kiedy dynamika płac realnych w USA i Europie była prawie taka sama. W 2019 roku płace realne wzrosły o 1,1% w USA i 1,6% w Niemczech.

Przed konfliktem na Ukrainie Europejski Bank Centralny oczekiwał, że w tym roku roczna inflacja w strefie euro wyniesie średnio 3,2%, powyżej celu EBC na poziomie 2%. Do czerwca, kiedy bank opublikował swoje najnowsze prognozy, oczekiwano, że inflacja wyniesie średnio 6,8%.

Related Posts

KURS EUR/USD PRAWDOPODOBNIE BĘDZIE NADAL SPADAŁ, CELUJĄC W 0,95 ZA 12 MIESIĘCY – DANSKE BANK

Według analityków Danske Bank, w kolejnych miesiącach dolar amerykański będzie nadal rósł w górę w stosunku do euro. Przewidują, że para EUR/USD wyniesie 0,96 w okresie trzech miesięcy…

GBP/USD: BOE PODNIESIE 75 PB, A FUNT ZEJDZIE W DÓŁ I ZBLIŻY SIĘ DO REKORDOWO NISKIEGO POZIOMU – MUFG

Funt odnotował w piątek najgorszy spadek od co najmniej marca 2020 r., gdy GBP/USD stracił ponad 300 pipsów. Analitycy z MUFG Bank nadal skłaniają się ku funtowi i…

Brak pomocy ze strony Fed: S&P 500 zwiększa spadki do 100 punktów. Teraz 20 punktów od czerwcowych minimów

Indeks S&P 500 spadł teraz o 101 punktów do 3656. Najniższy poziom w czerwcu wyniósł 3636. Wrześniowe odbicie zakończyło się CPI, a FOMC zakończył pracę. Było trochę szumu…

Biały Dom mówi, że jest gotów nałożyć dodatkowe koszty gospodarcze na Rosję po aneksji

Regiony Ukrainy przeprowadzają obecnie referenda w sprawie przystąpienia do Rosji, a Ukraina powiedziała, że ​​każdy, kto weźmie udział, będzie podlegał karze 5 lat więzienia. Głosy zostały powszechnie scharakteryzowane…

Ministerstwo Zasobów Naturalnych będzie miało prawo przyjąć procedurę wydobywczą

Wyjaśnia się, że projekt uchwały Ministerstwa Zasobów Naturalnych Rosji jest upoważniony do przyjęcia procedury wydobycia minerałów i składników użytecznych z odpadów użytkowania podziemnego oraz procedury użytkowania odpadów…

Akcje Deutsche Bank: to nie wygląda tak dobrze w dniu wygaśnięcia

Po raz trzeci w ciągu czterech dni akcja Deutsche Banku nie przeskoczyła technicznego wykresu na poziomie 9,27 EUR. Tym razem cena akcji notowanego na DAX dostawcy usług finansowych…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.