Europa próbuje zwiększyć zatłaczanie do instalacji PMG nawet bez Nord Stream

Europa przechodzi szósty dzień bez gazu Nord Stream, a bez rosyjskiego gazu każdego dnia z zauważalnym wysiłkiem trafia do Europy Północnej.

UE stara się zwiększyć zatłaczanie gazu do podziemnych magazynów. Niewielki spadek temperatury powietrza i niewielki wzrost mocy turbin wiatrowych pozwoliły regionowi nieznacznie zwiększyć zatłaczanie, podczas gdy Niemcy i Belgia powróciły z wycofania netto do zatłaczania.

Wniosek o tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy na poziomie poprzednich dni i miesięcy.

Tranzyt ukraiński
„Operator GTS Ukrainy” przyjął od „Gazpromu” w sobotę wniosek o tranzyt gazu w ilości 41,6 mln m sześc. m, według ukraińskiej firmy. Liczba w piątek wyniosła 41,9 mln metrów sześciennych. m. Zdolności deklarowane są tylko dla jednego z dwóch punktów wejścia do ukraińskiego GTS – stacji pomiaru gazu Sudża. Wniosek nie został przyjęty wzdłuż korytarza przez GIS „Sohraniwka”.


OGTSU ogłosiło siłę wyższą w celu przyjęcia gazu do tranzytu przez stację GIS Sokhranovka, powołując się na fakt, że nie może sprawować kontroli operacyjnej i technologicznej nad tłocznią w Nowopskowie. Kijów zaoferował przeniesienie wolumenu tranzytu z Sochranówki do Sudża GIS, ale Gazprom (MOEX: GAZP) jest przekonany, że jest to technologicznie niemożliwe, w oparciu o rosyjski schemat przepływu. Również podział wolumenów jest określony w umowie o współpracy z grudnia 2019 roku. „Gazprom” uważa, że ​​nie ma podstaw do działania siły wyższej, podobnie jak nie ma przeszkód do kontynuacji pracy w poprzednim trybie.

Rynek europejski
Spotowe ceny gazu w Europie w kontekście przestoju na remont Nord Streamu wynoszą około 1600 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Oczyszczanie krachu w Norwegii pozwoliło na nieznaczne złagodzenie cen po tym, jak w środku tygodnia wzrosło powyżej 1.900 USD. W Azji ceny są znacznie niższe – sierpniowe kontrakty futures na indeks JKM Platts (Japan Korea Marker), odzwierciedlający wartość rynku spot ładunków wysyłanych do Japonii, Korei Południowej, Chin i Tajwanu, wyceniane są na 1400 USD.

Produkcja energii wiatrowej w Europie spadła do 11% (poniedziałek-piątek) bilansu energetycznego UE od początku nowego tygodnia, ze średnio 15% w zeszłym tygodniu, wynika z danych stowarzyszenia WindEurope.

Europa kontynuuje pompowanie gazu do podziemnych magazynów. Dane dotyczące wtrysku gazu UGSF, obecnie regulowane przez prawo, są obecnie jednym z najważniejszych wskaźników ekonomicznych i politycznych dla Europy, odzwierciedlającym zdolność kierownictwa bloku do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Obecnie rezerwy wynoszą 63,25% – wynika z danych stowarzyszenia Gas Infrastructure Europe. Wzrost za ostatni dzień sprawozdawczy (14 lipca) wyniósł 0,32 punktu procentowego. W związku z wyłączeniem Nord Stream z powodu remontów i wypadków w Norwegii, zastrzyk spadł do najniższego poziomu od wiosny, a Niemcy i Belgia przeszły na pobór gazu netto z metra. Od 13-go Niemcy ponownie zwiększają pobieranie, a od 14 lipca – Belgia. Obecny poziom zapasów PMG w Europie odbiega od średniej pięcioletniej o 1,4 punktu procentowego.

Od tego roku UE wprowadziła ścisłą regulację wykorzystania podziemnych magazynów. Do początku sezonu wycofywania w 2022 r. rezerwy powinny wynosić co najmniej 80% pojemności PMG, a w kolejnym – 90%.

Europejskie terminale odbiorcze LNG osiągnęły 76% wydajności, co jest jednym z najwyższych wskaźników (dotychczas bezwzględny rekord wynosił 77%). Średnio w lipcu terminale ładowane są w 66% wobec 63% w czerwcu. Jak dotąd region pozostaje rynkiem premium dla LNG, ponieważ ceny w Azji są nieco poniżej europejskich hubów.

Related Posts

Srebro nadal traci grunt pod nogami już trzeci dzień z rzędu

Silver nadal traci grunt pod nogami już trzeci dzień z rzędu. Biały metal może przedłużyć swój spadek na przerwie poniżej 18,90 USD, stratedzy z raportu TD Securities….

PROGNOZA CEN ZŁOTA: Złoto zakończyło drugi tydzień z rzędu na plusie, dane inflacyjne z USA mogą wywołać znaczącą reakcję rynku i pomóc złotu

Złoto zakończyło drugi tydzień z rzędu na plusie. Wrześniowe dane inflacyjne z USA mogą wywołać znaczącą reakcję rynku i pomóc metalowi szlachetnemu określić jego kolejny kierunek, donosi…

USD/JPY: TRZY OPCJE DLA MOF, JEŚLI PARA OSIĄGNIE 146

Kurs USD/JPY po raz kolejny znajduje się tuż poniżej poziomu 146,00. Jeśli rynek podejmie kolejny atak na 146,00, stanie się jasne, jaką strategię realizuje japońskie ministerstwo finansów…

OPEC+ odwołał spotkanie Wspólnego Komitetu Technicznego! Dlaczego? Jaki był powód decyzji, a jakie są jej skutki? Cena ropy spadła!

Wiadomości z nocy, które podniosły kilka brwi (i obniżyły trochę ceny ropy… odbiły): OPEC+ odwołuje jutrzejsze spotkanie techniczne – raportNiewiele wiadomo na temat tego, „dlaczego” spotkanie WTC…

Nabiullina pozwoliła na wstrzymanie dostaw rosyjskiej ropy do krajów, które wprowadzą pułap cenowy

Rosja może wstrzymać dostawy ropy do krajów, które wprowadzą „pułap cenowy” – powiedziała szefowa Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej Elwira Nabiullina. UE nałożyła embargo na zakup rosyjskiej ropy…

Cena złota rośnie i może przebić serię pięciu tygodni na minusie

Ceny złota ponownie rosną w piątek i mogą zakończyć ten tydzień na plusie po pięciotygodniowej serii spadków, pisze MarketWatch. Notowania sierpniowych kontraktów na New York Mercantile Exchange…