Co wpłynęło na EUR/USD? RBA podejmuje jutro decyzję w sprawie polityki pieniężnej. Jaka jest możliwa reakcja na AUD?

Ponieważ globalne środowisko ryzyka prawdopodobnie będzie zagrożone przez obawy o globalną recesję, nie sądzimy, abyśmy zobaczyli w tym tygodniu spadek wartości dolara. Oczekiwania stopy Fed powinny pozostać podtrzymane, chyba że zobaczymy bardzo słaby raport o zatrudnieniu w USA. EUR/USD może ponownie przetestować majowe minima, podczas gdy AUD/USD może mieć trudności z odzyskaniem, nawet jeśli RBA zapewni jastrzębią podwyżkę o 50 pb

USD: Licząc na raczej solidnej podłodze
Lipiec był historycznie uważany za miesiąc o niskiej zmienności na światowych rynkach: w tym roku pojęcie to może odbiegać od rzeczywistości. Nawet jeśli globalne akcje w większości ugruntowały nowe, skoncentrowane na inflacji podejście Fedu i innych głównych banków centralnych, głębokość nadchodzącego globalnego spowolnienia pozostaje wysoce niepewna, pozostawiając na razie ryzykowne aktywa w raczej niestabilnym stanie. Naszym zdaniem zmienność rynku akcji i obligacji będzie nadal generować istotną zmienność na rynku walutowym.

Dlatego na razie dość trudno jest przewidzieć wyraźną zmianę kierunku kursu dolara, mimo że ostatnie dane CFTC nadal pokazują, że spekulacyjne pozycje dolarowe utrzymały się w okolicach dwuletnich maksimów, teoretycznie pozostawiając dolara na ryzyko długiej akcji. W nadchodzącym tygodniu mamy dwie duże premiery w USA.

Czerwcowe minutes FOMC (środa) mogą przechylić szalę w stronę rynków w pełni wyceniających podwyżkę stóp o 75 pb pod koniec tego miesiąca, jeśli na czerwcowym posiedzeniu pojawi się jakiś sygnał o rosnącym konsensusie.

Raport o zatrudnieniu w USA (piątek) powinien teoretycznie wykazywać dość duży wzrost zatrudnienia (prognozy ING 270 tys.), ale ryzyko odczytu poniżej konsensusu jest nie do pominięcia, biorąc pod uwagę utrzymujący się brak odpowiednich pracowników dostępnych do wypełnienia ogromnej ilości wolnych miejsc pracy. To powiedziawszy, skoro Fed jest mocno skoncentrowany na walce z inflacją, prawdopodobnie będziemy potrzebować bardzo słabych wynagrodzeń, aby spowodować istotne przeszacowanie oczekiwań Fed w zakresie stóp procentowych.

Uważamy, że w tym tygodniu dolar może nadal liczyć na dość solidny poziom dolny – około 104,00, jeśli weźmiemy pod uwagę DXY – ponieważ rynki mogą nie znaleźć dobrego powodu, aby całkowicie wykluczyć podwyżkę Fed o 75 pb w lipcu (wręcz przeciwnie, oczekiwania może to się utrwalić), podczas gdy znaczące odbicie na światowych akcjach wydaje się stosunkowo mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę wciąż trudne warunki globalne.

Wszystkie waluty o wysokim poziomie beta mogą pozostać w tyle, chociaż nadal uważamy, że dolar kanadyjski jest najmniej wrażliwy w tym segmencie, biorąc pod uwagę wciąż pozytywną historię dotyczącą surowców i niektóre dane o zatrudnieniu (również w piątek), które mogą w niewielkim stopniu rzucić wyzwanie Bankowi agresywnych planów zaostrzenia polityki pieniężnej Kanady. Dziś rynki będą uważnie przyglądać się badaniu koniunktury BoC za II kwartał, który zwykle jest istotną informacją dla decyzji politycznych banku, podczas gdy w USA kalendarz jest bardzo lekki i rynki są zamknięte na Święto Niepodległości.

Co wpłynęło na EUR/USD? RBA podejmuje jutro decyzję w sprawie polityki pieniężnej. Jaka jest możliwa reakcja AUD?
EUR: Ponowne testowanie majowych minimów?
Ubiegłotygodniowy skok CPI w strefie euro miał ograniczony wpływ na EUR/USD, podkreślając niedawny brak wrażliwości wspólnej waluty na dane o inflacji, ponieważ: a) rynki już wyceniają 140 pb zacieśnienia przez EBC do końca roku; b) globalne aktywa wydają się być bardziej w obrocie wraz z obawami o recesję, biorąc pod uwagę, że agresywne zacieśnienie polityki pieniężnej zostało w dużej mierze uwzględnione.

Wydaje się, że obawy przed recesją są obecnie związane głównie z dalszym rozwojem stosunków rosyjsko-unijnych w zakresie przepływów gazu, ponieważ obawy Rosji przed zatrzymaniem lub dalszym ograniczeniem eksportu do Europy pozostają dość podwyższone. Kalendarz danych w strefie euro w tym tygodniu jest raczej spokojny, a kilku mówców z EBC – dzisiaj Joachim Nagel i Luis de Guindos, Christine Lagarde, Philip Lane i inni jeszcze w tym tygodniu – może nadal nie generować istotnych wahań na EUR/USD.

Uważamy, że para ta wiąże się z większym ryzykiem ponownego przetestowania majowych minimów 1,0380 w nadchodzących dniach, zamiast powrotu do obszaru 1,0500-1,0600, biorąc pod uwagę wciąż niestabilne globalne środowisko ryzyka.

Co wpłynęło na EUR/USD? RBA podejmuje jutro decyzję w sprawie polityki pieniężnej. Jaka jest możliwa reakcja AUD?|
CEE: Kolejna runda podwyżek rate
W tym tygodniu kolej na Polskę i Rumunię, aby pokazać, co potrafią. Spodziewamy się, że oba posiedzenia polityki pieniężnej przyniosą podwyżkę stóp o 75 pb, do 6,75% w Warszawie i 4,50% w Bukareszcie. O ile Narodowy Bank Polski może zaskoczyć z obu stron słabszym PMI vs rekordowy CPI, to Narodowy Bank Rumunii jest bardziej skłonny do śmielszego kroku. Rumunia nadal ma najniższe stopy w regionie, a ostatnie decyzje Banku Czech i Banku Węgier wspierają jastrzębie w zarządzie. W Czechach i na Węgrzech w tym tygodniu poznamy dane o produkcji przemysłowej za maj, które nadal powinny pokazać solidny wynik. Jednak miesiące letnie mogą przynieść zimny prysznic i potwierdzić obawy o recesję sugerowane przez najnowsze dane PMI.

W czerwcu zobaczymy też węgierską inflację. Peter Virovacz spodziewa się dalszego przyspieszenia z 10,7% do 11,5% rok do roku. Po stronie walutowej podoba nam się polski złoty, który naszym zdaniem ma obecnie największy potencjał do wzrostu w regionie. Złoty podąża za dyferencjałem kursowym, co otwiera drogę powrotną do przedziału 4,60-4,65. Forint powrócił do poziomu 400 i nadal uważamy, że 395 jest granicą, na której może się poruszać w obecnych warunkach. Korona pozostaje na poziomie 24,75, gdzie naszym zdaniem utrzyma się dzięki dalszym interwencjom CNB. Na ten temat opublikowaliśmy w zeszłym tygodniu nasze szacunki dotyczące wielkości interwencji i inne szczegóły.

Co wpłynęło na EUR/USD? RBA podejmuje jutro decyzję w sprawie polityki pieniężnej. Jaka jest możliwa reakcja AUD?
AUD: jutro rano RBA wzrośnie o 50 pb
Bank Rezerw Australii ogłasza politykę pieniężną przed jutrzejszym otwarciem Europy (0530 BST), a głównym pytaniem jest, czy decydenci podniosą o 25 pb, czy o kolejne 50 pb. Jak omówiliśmy w naszym zapowiedzi spotkania RBA , uważamy, że kolejny wzrost o pół punktu jest bardziej prawdopodobny. Większa podwyżka o 75 pb nie może być całkowicie wykluczona, ale uważamy, że jest to nieprawdopodobne, biorąc pod uwagę, że nie została wspomniana jako możliwość przez gubernatora Lowe w ostatnim przemówieniu i może być nieuzasadnionym posunięciem, biorąc pod uwagę, że RBA ustala swoją politykę co miesiąc, a zatem ma większą niż inni elastyczność w dostosowywaniu ścieżki swojej polityki.

Pula ekonomistów wygląda jednogłośnie wokół podwyżki o 50 pb, ale ceny rynkowe nie wydają się w pełni uwzględniać w takim scenariuszu (40 pb jest wbudowane w rynek swap). Mimo to dolar australijski został w dużej mierze odłączony od polityki pieniężnej i krótkoterminowej dynamiki stóp procentowych, pozostając głównie pod wpływem ruchów USD i globalnego środowiska ryzyka. Nawet w przypadku jastrzębiej niespodzianki jutro rano, uważamy, że ryzyko jest takie, że po niedawnych jastrzębich podwyżkach ich banków centralnych zaobserwujemy reakcję AUD podobną do reakcji korony norweskiej i szwedzkiej: bardzo krótkotrwały skok, po którym następuje natychmiastowa korekta do poziomów sprzed spotkania, ponieważ w obecnym środowisku rynkowym rynki pozostają niedźwiedzimi walutami o wysokim poziomie beta.

Uważamy, że powrót do i powyżej 0,7000 AUD/USD będzie wymagał dość istotnej stabilizacji/odbicia globalnego sentymentu do ryzyka i może się zmaterializować dopiero w IV kwartale.

Related Posts

Co z kursem juana chińskiego (USD/CNY)? Chińskie rynki są zamknięte dzisiaj, ale i przez cały tydzień, Hongkong również nieaktywny!

Przypomnienie – chińskie rynki są zamknięte dzisiaj i przez cały tydzień, Hongkong również jest dziś zamknięty. W związku z tym przez cały ten tydzień nie będzie ustalana…

Trzeci kwartał 2022 r. przejdzie do historii na amerykańskim rynku akcji, ale nie tak, jak chcieliby inwestorzy

S&P 500 zamyka kwartał niżej, choć w pierwszej połowie, od początku lipca do połowy sierpnia, zyskał 14%. Nigdy wcześniej w historii ewidencji S&P 500 nie zamknął się o…

Inwestorzy obawiają się nowej fazy zawirowań na rynku obligacji

Rosnąca zmienność na rynkach obligacji rządowych podsyca obawy Wall Street, że gwałtowne wahania cen najbezpieczniejszych aktywów w tym roku mogą jeszcze bardziej zdestabilizować i tak już dotknięte…

Atlanta Fed PKB za III kwartał teraz +2,4% w porównaniu z +0,3% wcześniej

Wskaźnik PKB Atlanta Fed w trzecim kwartale podskoczył do 2,4% z 0,3% w dzisiejszym komunikacie. „Po niedawnych komunikatach amerykańskiego Biura Analiz Ekonomicznych i US Census Bureau, dane…

SZYBKIE: Kupujący w AUDUSD mieli swój strzał. Nie trafili.

W tym krótkim filmie FOREX QUICK patrzę na AUDUSD. Kupujący w tym tygodniu mieli szansę, ale kończą tydzień ze sprzedającymi z powrotem pod kontrolą w krótkim i długim…

KURS EUR/USD PRAWDOPODOBNIE BĘDZIE NADAL SPADAŁ, CELUJĄC W 0,95 ZA 12 MIESIĘCY – DANSKE BANK

Według analityków Danske Bank, w kolejnych miesiącach dolar amerykański będzie nadal rósł w górę w stosunku do euro. Przewidują, że para EUR/USD wyniesie 0,96 w okresie trzech miesięcy…