USA stosują „politykę tuńczyka”, aby przeciwdziałać chińskiej presji na Pacyfiku

Kamala Harris ostrzega narody wyspiarskie przed „złymi graczami” po obiecaniu większej pomocy dla regionu

Stany Zjednoczone podpisały ważną umowę o rybołówstwie z grupą wysp Pacyfiku, która pomoże wzmocnić więzi bezpieczeństwa w Oceanii, aby przeciwstawić się chińskiej kampanii o wpływy w regionie.

RYS.1

 

Wiceprezydent Kamala Harris pojawiła się w środę za pośrednictwem łącza wideo na Forum Wysp Pacyfiku w Suvie, kiedy szczegółowo opisała wznowienie wysiłków dyplomatycznych w regionie, a także 60 milionów dolarów rocznie na nowe środki pomocy na rzecz rybołówstwa i rozwoju.

Wezwała również do jedności wysp Pacyfiku, ponieważ napięcia nasilają się po decyzji Wysp Salomona o podpisaniu w kwietniu paktu bezpieczeństwa z Chinami.


„W czasach, gdy widzimy złych graczy próbujących podważyć porządek oparty na zasadach, musimy być zjednoczeni” – powiedział Harris w tym, co delegaci uznali za wyraźne odniesienie do Chin.


Zmieniony traktat dotyczący połowów tuńczyka w regionie został pierwotnie podpisany 32 lata temu i miał wygasnąć z końcem roku. Porozumienie nazwano wyjątkowym, ponieważ zapewniło USA forum do wielostronnej współpracy z 14 krajami regionu.

Semi Coroilavesau, minister ds. rybołówstwa na Fidżi i przewodniczący Urzędu ds. Rybołówstwa PIF, powiedział Financial Times, że umowa umożliwi dyskusję na temat dodatkowych środków dotyczących zmian klimatycznych i bezpieczeństwa morskiego. „To jest polityka dotycząca tuńczyka” – powiedział.

Jednak pojawienie się Harrisa okazało się prowokacyjne. PIF zażądał, aby w konferencji brały udział tylko państwa członkowskie, aby przywódcy mogli omówić kwestie regionalne, w tym zmiany klimatyczne i nielegalne połowy.

Próba zorganizowania przez Chiny konferencji w Suva z PIF – miesiąc po tym, jak nie udało się podpisać paktu bezpieczeństwa Pacyfiku dla całego regionu – również została odrzucona.

Tess Newton Kane, analityk z think tanku Griffith Asia Institute, powiedziała, że ​​przemówienie Harrisa dałoby chińskiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych „otwarty cel” do krytyki i podważenia PIF w czasie, gdy jedność bloku została zachwiana odejściem Kiribati na konferencji Suva .

Related Posts

Co z kursem juana chińskiego (USD/CNY)? Chińskie rynki są zamknięte dzisiaj, ale i przez cały tydzień, Hongkong również nieaktywny!

Przypomnienie – chińskie rynki są zamknięte dzisiaj i przez cały tydzień, Hongkong również jest dziś zamknięty. W związku z tym przez cały ten tydzień nie będzie ustalana…

Trzeci kwartał 2022 r. przejdzie do historii na amerykańskim rynku akcji, ale nie tak, jak chcieliby inwestorzy

S&P 500 zamyka kwartał niżej, choć w pierwszej połowie, od początku lipca do połowy sierpnia, zyskał 14%. Nigdy wcześniej w historii ewidencji S&P 500 nie zamknął się o…

Inwestorzy obawiają się nowej fazy zawirowań na rynku obligacji

Rosnąca zmienność na rynkach obligacji rządowych podsyca obawy Wall Street, że gwałtowne wahania cen najbezpieczniejszych aktywów w tym roku mogą jeszcze bardziej zdestabilizować i tak już dotknięte…

Atlanta Fed PKB za III kwartał teraz +2,4% w porównaniu z +0,3% wcześniej

Wskaźnik PKB Atlanta Fed w trzecim kwartale podskoczył do 2,4% z 0,3% w dzisiejszym komunikacie. „Po niedawnych komunikatach amerykańskiego Biura Analiz Ekonomicznych i US Census Bureau, dane…

SZYBKIE: Kupujący w AUDUSD mieli swój strzał. Nie trafili.

W tym krótkim filmie FOREX QUICK patrzę na AUDUSD. Kupujący w tym tygodniu mieli szansę, ale kończą tydzień ze sprzedającymi z powrotem pod kontrolą w krótkim i długim…

KURS EUR/USD PRAWDOPODOBNIE BĘDZIE NADAL SPADAŁ, CELUJĄC W 0,95 ZA 12 MIESIĘCY – DANSKE BANK

Według analityków Danske Bank, w kolejnych miesiącach dolar amerykański będzie nadal rósł w górę w stosunku do euro. Przewidują, że para EUR/USD wyniesie 0,96 w okresie trzech miesięcy…