Fitch obniża globalną perspektywę zadłużenia państwowego

Agencja ratingowa Fitch obniżyła w czwartek swoje nastawienie do długu państwowego z powodu obaw o podwyżki stóp na świecie i prawdopodobieństwo nowych niewypłacalności.

Fitch, który śledzi ponad 100 krajów, powiedział, że konflikt między Ukrainą a Rosją zaostrzył problemy, takie jak wyższa inflacja, zakłócenia w handlu i osłabienie światowej gospodarki. Wszystko to pogarsza obecnie warunki udzielania pożyczek przez państwo.

„Wyższe stopy procentowe zwiększają koszty obsługi długu publicznego”, powiedział James McCormack, szef suwerennej bankowości w Fitch, obniżając ocenę sektora państwowego z „pozytywnego” na „neutralny”.

Najbardziej zagrożone są gospodarki rynków wschodzących (EM), ale niektóre wysoko zadłużone rynki rozwinięte również są zagrożone, w tym w strefie euro, zauważył Fitch.

Liczba krajów, których ratingi kredytowe zostały obniżone, w tym roku ponownie zaczęła rosnąć w wyniku narastania presji.

Większość rządów objętych przez Fitch albo wprowadziła dotacje, albo obniżyła ulgi podatkowe, aby złagodzić wpływ rosnącej inflacji. Ale to ma swoją cenę.

„Chociaż umiarkowane pogorszenie sytuacji fiskalnej może być wchłonięte przez pozytywny wpływ inflacji na dynamikę długu publicznego, taki efekt zależy od utrzymania niskich stóp procentowych, co jest teraz mniej oczywiste” – powiedział McCormack.

Podczas gdy eksporterzy towarów skorzystają na wyższych cenach, ucierpią ci, którzy są zmuszeni importować większość swojej energii lub żywności.

McCormack dodał, że potrzeby finansowania zewnętrznego brutto będą w tym roku najwyższe zarówno w ujęciu nominalnym, jak iw stosunku do rezerw walutowych dla suwerennych krajów rynków wschodzących, które są importerami netto towarów.

„Teraz stoją w obliczu ostrzejszych globalnych warunków finansowania, a przy rekordowo wysokim udziale obligacji skarbowych o ratingu „B” lub niższym prawdopodobne jest, że wystąpią dodatkowe przypadki niewypłacalności”.

Lista krajów, które są w stanie niewypłacalności lub których rentowność obligacji rynków finansowych sugeruje, że byłyby zagrożone niewypłacalnością, wynosi obecnie rekordową liczbę 17 krajów: Pakistan, Sri Lanka, Zambia, Liban, Tunezja, Ghana, Etiopia, Ukraina, Tadżykistan, Salwador , Surinam, Ekwador, Belize, Argentyna, Rosja, Białoruś i Wenezuela.

Related Posts

Prognoza Dow Jones: Mocno odbija się od 50-dniowej EMA

W międzyczasie wygląda na to, że inwestorzy z Wall Street będą nadal podkreślać historie, a zatem kupujący będą nadal obserwować spadek. Dow Jones Industrial Average początkowo spadł…

Prognoza ETH/USD: Kontynuacja tańca wzdłuż 200-dniowej EMA

Co ciekawe, nadchodzi aktualizacja w Szanghaju, a Ethereum zrobiło bardzo niewiele. Rynek ETH/USD dryfował nieco niżej podczas środowej sesji handlowej, jak powiedzieliśmy, po strofowaniu 200-dniowej EMA z…

Kurs EURUSD porusza się w górę, aby przetestować maksimum z poprzedniego dnia

Kurs EURUSD ponownie przetestuje dzisiejsze szczyty, kończąc kilka kolejnych sesji w górę (lub w dół i w górę). Każdego dnia w tym tygodniu cena poruszała się w…

Na Księżyc! Bitcoin przechodzi do nowej sesji. Prawie osiąga 22 000 $

Cena bitcoina właśnie osiągnęła swoje dzienne maksimum na poziomie 21 995 USD, tuż poniżej naturalnego oporu na poziomie 22 000 USD. Patrząc na wykres dzienny, cena wybiła…

DORADCA WH DEESE: W CIĄGU OSTATNICH SZEŚCIU MIESIĘCY ZAOBSERWOWANO RZECZYWISTY POSTĘP W OBNIŻKACH CEN DLA GOSPODARSTW DOMOWYCHV

Doradca ekonomiczny Białego Domu, Brian Deese, powiedział w piątek CNBC, że środowisko inwestycyjne w USA wygląda obiecująco na następne dwa do pięciu lat, donosi Reuters. „W ciągu…

SEKRETARZ SKARBU USA YELLEN: WIDZĄC DROGĘ DO MIĘKKIEGO LĄDOWANIA DLA AMERYKAŃSKIEJ GOSPODARKI

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała NPR w piątek, że inflacja była dość umiarkowana w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, ale zauważyła, że ​​czynsze wciąż rosną. Yellen dodała,…