Fitch obniża globalną perspektywę zadłużenia państwowego

Agencja ratingowa Fitch obniżyła w czwartek swoje nastawienie do długu państwowego z powodu obaw o podwyżki stóp na świecie i prawdopodobieństwo nowych niewypłacalności.

Fitch, który śledzi ponad 100 krajów, powiedział, że konflikt między Ukrainą a Rosją zaostrzył problemy, takie jak wyższa inflacja, zakłócenia w handlu i osłabienie światowej gospodarki. Wszystko to pogarsza obecnie warunki udzielania pożyczek przez państwo.

„Wyższe stopy procentowe zwiększają koszty obsługi długu publicznego”, powiedział James McCormack, szef suwerennej bankowości w Fitch, obniżając ocenę sektora państwowego z „pozytywnego” na „neutralny”.

Najbardziej zagrożone są gospodarki rynków wschodzących (EM), ale niektóre wysoko zadłużone rynki rozwinięte również są zagrożone, w tym w strefie euro, zauważył Fitch.

Liczba krajów, których ratingi kredytowe zostały obniżone, w tym roku ponownie zaczęła rosnąć w wyniku narastania presji.

Większość rządów objętych przez Fitch albo wprowadziła dotacje, albo obniżyła ulgi podatkowe, aby złagodzić wpływ rosnącej inflacji. Ale to ma swoją cenę.

„Chociaż umiarkowane pogorszenie sytuacji fiskalnej może być wchłonięte przez pozytywny wpływ inflacji na dynamikę długu publicznego, taki efekt zależy od utrzymania niskich stóp procentowych, co jest teraz mniej oczywiste” – powiedział McCormack.

Podczas gdy eksporterzy towarów skorzystają na wyższych cenach, ucierpią ci, którzy są zmuszeni importować większość swojej energii lub żywności.

McCormack dodał, że potrzeby finansowania zewnętrznego brutto będą w tym roku najwyższe zarówno w ujęciu nominalnym, jak iw stosunku do rezerw walutowych dla suwerennych krajów rynków wschodzących, które są importerami netto towarów.

„Teraz stoją w obliczu ostrzejszych globalnych warunków finansowania, a przy rekordowo wysokim udziale obligacji skarbowych o ratingu „B” lub niższym prawdopodobne jest, że wystąpią dodatkowe przypadki niewypłacalności”.

Lista krajów, które są w stanie niewypłacalności lub których rentowność obligacji rynków finansowych sugeruje, że byłyby zagrożone niewypłacalnością, wynosi obecnie rekordową liczbę 17 krajów: Pakistan, Sri Lanka, Zambia, Liban, Tunezja, Ghana, Etiopia, Ukraina, Tadżykistan, Salwador , Surinam, Ekwador, Belize, Argentyna, Rosja, Białoruś i Wenezuela.

Related Posts

KURS EUR/USD PRAWDOPODOBNIE BĘDZIE NADAL SPADAŁ, CELUJĄC W 0,95 ZA 12 MIESIĘCY – DANSKE BANK

Według analityków Danske Bank, w kolejnych miesiącach dolar amerykański będzie nadal rósł w górę w stosunku do euro. Przewidują, że para EUR/USD wyniesie 0,96 w okresie trzech miesięcy…

GBP/USD: BOE PODNIESIE 75 PB, A FUNT ZEJDZIE W DÓŁ I ZBLIŻY SIĘ DO REKORDOWO NISKIEGO POZIOMU – MUFG

Funt odnotował w piątek najgorszy spadek od co najmniej marca 2020 r., gdy GBP/USD stracił ponad 300 pipsów. Analitycy z MUFG Bank nadal skłaniają się ku funtowi i…

Brak pomocy ze strony Fed: S&P 500 zwiększa spadki do 100 punktów. Teraz 20 punktów od czerwcowych minimów

Indeks S&P 500 spadł teraz o 101 punktów do 3656. Najniższy poziom w czerwcu wyniósł 3636. Wrześniowe odbicie zakończyło się CPI, a FOMC zakończył pracę. Było trochę szumu…

Biały Dom mówi, że jest gotów nałożyć dodatkowe koszty gospodarcze na Rosję po aneksji

Regiony Ukrainy przeprowadzają obecnie referenda w sprawie przystąpienia do Rosji, a Ukraina powiedziała, że ​​każdy, kto weźmie udział, będzie podlegał karze 5 lat więzienia. Głosy zostały powszechnie scharakteryzowane…

Ministerstwo Zasobów Naturalnych będzie miało prawo przyjąć procedurę wydobywczą

Wyjaśnia się, że projekt uchwały Ministerstwa Zasobów Naturalnych Rosji jest upoważniony do przyjęcia procedury wydobycia minerałów i składników użytecznych z odpadów użytkowania podziemnego oraz procedury użytkowania odpadów…

Akcje Deutsche Bank: to nie wygląda tak dobrze w dniu wygaśnięcia

Po raz trzeci w ciągu czterech dni akcja Deutsche Banku nie przeskoczyła technicznego wykresu na poziomie 9,27 EUR. Tym razem cena akcji notowanego na DAX dostawcy usług finansowych…